Andelen unga muslimska män i fängelser i England och Wales ökade med mer än en 25% i fjol.
En av fem (21 procent) av unga gärningsmannen på ”institutioner” identifierade sig som muslimer i 2011/12, jämfört med 13 procent under 2009/10 och 16 procent under 2010/11.
Andelen ungdomar brottslingar i förvar från mörkhyade (negrer) och etniska minoritetsgrupper steg också något till 42 procent, från 39 procent 2010/11, enligt rapport från ”Chief Inspector för fängelser”. I studien visar att det totala antalet ungdomar i häkte minskade med 14 procent i fjol, 231 platser för ” unga gärningsmannen” har lagts ned.

Fängelseprästerna blir väl arbetslösa nu när fängelseimamerna tar över.
Så blir det säkert och jag hörde på radion förra veckan tror jag en imam som beklagade sig om att han inte hade så många timmar som han behövde på häktet och han var även missnöjd med sin lön. 150 kronor i timmen.
Hej Eva Marie! Vet ej
Hej FjärranÖsternRedaktionen, vet du hur det har gått för Tommy Robinson? Sitter han kvar bland muslimerna?