Dokumentär: Media, makten och vänsterextremismen

Ett reportage om den vänsterextrema rörelsen i Sverige och dess kopplingar till media och makten.

I denna lilla dokumentär tar filmaren Eric Myrin, annars mest känd som pressekreterare hos Sverigedemokraterna, en titt på vänsterextremismen i Sverige, dess revolutionära våldsideologi, hoten, de antidemokratiska mötesstörningarna, våldsaktionerna, kravallerna, upploppen, kopplingarna till Vänsterpartiet och media osv.

Dokumentären innehåller intervjuer med den kristdemokratiske politikern Ardavan Khosnood, författaren Magnus Utvik med vänsterextremt förflutet och journalisten Ingrid Carlqvist som berättar om sina erfarenheter av och syn på den svenska vänsterextremismen. Något som Khosnood med sin iranska bakgrund reflekterar över är hur slående likheterna är beträffande ideologi och metoder mellan extremvänstern och den muslimska fundamentalism som nu får ett allt starkare fäste i Sverige. Man förstår varför dessa två rörelser har funnit varandra och ofta samarbetar, exempelvis som i den nu åter aktuella Hamasstödjande aktionen Ship to Gaza.

Uppdaterat:

Då missförstånd tycks ha uppstått vill vi klargöra att filmen inte är producerad på uppdrag av Sverigedemokraterna utan är ett privat filmprojekt av Eric Myrin. Vi har också publicerat filmen i samråd endast med Eric Myrin som privatperson och inte i hans egenskap som pressekreterare hos SD. Vi har inte heller haft kontakt med någon annan inom SD i samband med publiceringen av filmen.

Kommentera