Av Pettersson
Egypten stänger gränsövergången i Rafah mot Gaza på obestämd tid. Beslutet fattades sedan beväpnade män i lördags dödade minst 15 personer i angrepp mot en polisstation i Sinai. De misstänkta gärningsmännen har hittats döda.
Uppgifterna kommer från Egyptens statliga nyhetsbyrå Mena som citerar en källa inom säkerhetstjänsten.
Israel bekräftar att fem män som tros ligga bakom angreppet har hittats döda, enligt AFP. – Israeliska armén har hittat de fem männens kroppar, säger en armétalesman utan att ange några detaljer.
Egyptiska presidenten Muhammad Mursis kansli meddelade att de skyldiga till attacken ska få ”betala med döden”. I uttalandet angavs att 16 vakter dödats i angreppet. Mursi kallade till ett krismöte med militär och säkerhetstjänst efter angreppet, säger hans talesperson Yasser Ali.
Attacken utfördes av vad arabiska medier beskriver som medlemmar i den ”globala jihadist-rörelsen” nära gränsen mellan egyptiska Sinai och Israel. Därefter stal förövarna två pansarfordon och tog sig över gränsen till Israel, ett av fordonen passerade nära gränsövergången Kerem Shalom, Karm Abu Salem på arabiska.
Israeliska försvarsmaktens talesperson Avital Leibovich säger till reportrar att ett av fordonen exploderade av sig självt. Det andra förstördes från luften av israeliskt militärflyg.
– Pettersson väntar med spänning på att den svenska vänster ska gå i taket över Egyptens omänskliga behandlingen av araberna på Gazaremsan.
I bland måste man buga sig djupt för Israelerna,försvara sig kan de i varje fall.
Samtidigt tyder detta angrepp på,att Egypten tills vidare regeras vidare av Militären…