Muslimskt gäng firade Eid med våldtäkt

Av Pettersson

En grupp muslimska män kidnappade och våldtog två tonårsflickor som en del av firandet av den muslimska högtiden Eid* skrattade och stojade i Birminghams Domstol när de dömdes till långa fängelsestraff.

 De två flickor, i åldrarna 15 och 16, lurades hemifrån till ett vandrarhem. Under en lång helg där de tvingades dricka alkohol blev de upprepade gånger våldtagna av två män, Shamrez Rashid och Amar Hussain, innan det erbjöds till ett antal andra som också ”använde dem för sex.”

Eid al-fitr eller ’id al-fitr (arabiska: عيد الفطر) är den årliga fastebrytandets högtid som avslutar den muslimska fastemånaden ramadan. Högtiden kallas ofta kort för eid, vilket betyder ”en återkommande lycka eller festglädje”. Firandet pågår i upp till tre till fyra dagar, av vilka det är den första dagen som är viktigast.

Rättegången i Birmingham var bara den senaste av flera fall där grupper av musimska män har anklagats för att sexuellt utnyttja utsatta flickor.

  • Hussain befanns skyldig till bortförande av barn och tre våldtäkter och dömdes till 11 års fängelse.
  • Rashid fick tio år för bortförande av barn, två våldtäkter, ett försök till våldtäkt och försök till sexuella övergrepp.
  • Adil Saleem fick åtta år för flera våldtäkter.
  • Jahbar Rafiq fick åtta år för våldtäkter och sexuella övergrepp.
  • Amer Islam Choudhrey, fick 15 månader för bortförande av barn och sexuella övergrepp.

– Pettersson tycker inte straffen är tillräckligt långa…

Daily Mail

7 thoughts on “Muslimskt gäng firade Eid med våldtäkt

  1. Kan Ali1948 svara på följande frågor:

    – är det tillåtet för en muslimsk man att närhelst som det behagar honom, ”beträda” någon av sina upp till 4 hustrur?
    – varför våldtar inte dessa män, flickor från sin egen kulturkrets eller religion men praktiskt taget uteslutande värdlandets flickor?
    – behöver en muslim följa även Haditherna, d v s berättelserna om Muhammeds liv och gärning?

    Haditherna beskriver Muhammed bland annat som en våldtäktsman, härförare, rövare och mördare. Min följdfråga blir därför – hur många våldtog Jesus, hur många krigståg ledde han, hur mycket rövade han och hur många mördade han?

  2. Ali kämpar med näbbar och klor med att lägga ut dimridåer som för länge sedan dragit bort från de flesta i Sverige.
    Vi är upplysta och vi gillar inte det vi ser Ali.

    Den dagen kommer när alla svenskar fattar vad du och dina religiösa själsfränder försöker göra med vårt land.

    Eva-Marie

  3. Hur som helst så är det i vart fall folk som bekänner sig till den muslimska läran och de är araber, samt att de verkar vara väldigt stolta över sitt uppträdande, mot unga flickor, där gränsen för sex med minderåriga går vid 16 år i Storbritannien. Därav och på grund av kidnappningen det höga straffvärdet på deras brott. Det konstiga är dock att de allra flesta fallen av den här typen av brott, begås av folk från muslimska eller afrikanska länder. Om de sedan är troende eller ej, har inte så stor betydelse. De har i vart fall i sina hemländer och av sina föräldrar lärts upp att det är tillåtet, som det också står i koranen att våldta de otrogna, d.v.s. de som inte tror på Allah och hans pedofil. Hoppas nu att de får sitta bland de riktigt stora brottslingar, och bli deras konkubiner, och att de får sitta av hela straffen, så kanske de inte är så stora i käften sedan.

  4. Det är så tradigt att se hur inkompetensen sprider sig och hur ni avsiktligt sprider inkompetens och hatpropaganda.

    Grundfrågan är inte om dessa äckliga våldtäcktsmän har muslimska föräldrar eller namn. Grundfrågan är om deras handlingar är förenligt med Islam. Och svaret är klart och tydligt. Enligt Islam är våldtäckt en av de grövsta brotten. Alkoholen som också nämns i artikeln är också ett bevis på att det inte handlar om några män som följer korarnen på något sätt.

    Så en gång för alla. Skärp dig Pettersson. Dina försök till att sprida hat är löjliga. Gång på gång bevisar denna blogg en otrolig förmåga att vinkla och fördumma folk.

    • Ali, du har inte förstått ett dugg vad jag är ute efter. Det är islam som skapat ett samhälle som i sin tur skapat dessa män. Det är islam som skapat skiten i era respektive länder. Islam sprider våld och förtryck av kvinnor och oliktänkande. Vad som står i sagoböckerna har ingen betydelse för de går att vinkla åt vilket håll som helst och muslimer skyller alltid på någon annan.

      Jag föredrar att titta i facit. De islamska länderna är katastrofer och vi ser hur många muslimer (inte alla) uppträder över hela världen. Vi har sett det sedan pedofilen Mohammed för 1 400 år sedan och det fortsätter, titta på filmen från ditt kära hemland…

      http://petterssons.bloggsida.se/diverse/barngiftemal

      Hur är bloggarna i Danmark? Är de snällare mot er muslimer än vad jag är?

Kommentera