Fler invandrare får förtidspension

Av Pettersson

Antalet etniska danskar med förtidspension har minskat stadigt under de senaste 20 åren, medan antalet icke-västerländska invandrare är nästan tiofaldigats.

Invandrare från icke-västliga länder fyller så tungt i statistiken för förtidspensionärer. 41 procent av de icke-västerländska invandrare mellan 55 och 59 år har förtidspension, medan samma siffror för etnisk danskarna endast 13 procent, enligt en analys från Rockwool stiftelsen Research Unit, vilket gav Berlingske Politiko.

– Pettersson säger att danskarna har otur. I Sverige räddar invandrarna vår välfärd…förresten får nog vänta tills helvetet fryser till is innan vi får se sådan statistik.

TV2.DK 

4 thoughts on “Fler invandrare får förtidspension

  1. Där har du rätt Johnnyboy och vissa dör tidigare än så. Jag tänker främst då på araben Ahmed Hadrous som vid 48 år var förtidspensionerad men körde svarttaxi. Han blev skjuten den 31/1 på Fosievägen i Malmö.
    Som det kan gå.

    Eva-Marie

  2. Just idag kunde man läsa på text-TV att kostnaderna för förtidspensioner i Sverige minskar med 25 miljarder kr de närmaste åren.

    Det infördes strängare regler när alliansen tillträdde och sedan dess har förtidspensionärerna blivit färre.

  3. Det är inte alls konstigt att de går i pension vid 50+ med tanke på att deras medellivslängd är långt mindre än den gängse västerländska….

Kommentera