Av Stefan K
Tunisier demonstrerade för sharia.
Börjar vi nu ana frukten av de frön som såtts under den arabiska våren? Idag samlades tusentals tunisier för att kräva att sharialagar skrivs in i den nya grundlagen. ”Tunisien går mot en demokratisk tid”. Minns ni hur många som sa det efter upploppen i landet?
Källa: TT
” frukten av de frön som såtts under den arabiska våren”
Så vind, skörda storm säger ett gammalt ordstäv.
När det gäller Mena-land, så kan det t.o.m. sluta i orkan…
Delvis O.T:
SN publicerar ytterligare en TT-artikel i samma tidning:
”2 000 barnsoldater måste släppas:
Sydsudan avskaffa användningen av barnsoldater, sade Radhika Coomaraswamy, FN:s särskilda representant för barn i väpnade konflikter, på fredagen. Omkring 3 000 barnsoldater har demobiliserats sedan inbördeskrigets slut 2007, men 2 000 barnsoldater är fortfarande i tjänst.”
Jag gissar spontant att regeringsplanet redan har lyft mot Sudan, ”flyktingbarnen” är ju redan färdigutbildade för att ta sig an de ”barbariska” Svenskarna?
Det verkar dessutom alltid finnas obegränsade resurser och rum på 4-stjärniga lyxhotell och nyrenoverade slott, för just dessa obildbara, redan apterade ”vinstlotter”….