FjärranÖsternRedaktionen

Baby-faced Moffett och Francis, som var 17 år vid tiden då de genomförde ett antal rån där dom hotade sina offer med knivar ,i Bristol i oktober och november förra året. Alla deras offer var kvinnor, pojkar eller flickor.
Moffett och Thaberi, som erkände sig skyldig till rån, rånförsök och innehav av knivar skall vara inlåst i sammanlagt 11 år.
Domaren tog också bort den rätt till anonymitet som normalt ges till brottslingar under 18 år.
Domare Darwall-Smith sade: ”Dessa brott är den sort allmänheten fruktar mest – väpnade rån på allmän plats , på tider när folk håller på med sina normala verksamhet.
”Under dessa exceptionella omständigheter har allmänheten har rätt att veta, och borde veta, vad som har hänt och vad som framkommit i fråga om denna 16-åring och 18-årings ”samarbete” Francis fick sex år och Moffett fem år i fängelse”.
om detta hänt i Sverige så hade dom inte behövt råna
Dessa såg ju verkligen ut som barn så det hade funnits gott med folk som månade om dem