FjärranÖsternRedaktionen
Den övervägande buddhistiska Sri Lanka har utvisat en grupp på 161 utländska muslimska Imaner.

Imanerna , av pakistanska, Bangladesh, Indien, maldivisk och arabiska bakgrunder, är en del av den extremistiska” Tabligh Jamat sekten”. De reste till landet i små grupper förra månaden, förmodligen för att undvika att väcka misstänksamhet.
Chulananda Perera, Chef departementet för invandring och utvandring pål Sri Lanka, säger att han fått flera klagomål från Sri Lankas muslimska samfundet, som hävdadar att präster praktiserade en intoleranta form av islam.
”Vi har beordrat dem att lämna landet senast januari 31. De har brutit mot invandringslagarna. Ett turistvisum är att ha en semester eller besöka vänner och familj och inte att predika islam.” ”Utländska präster som vill predika islam i Sri Lanka, måste först ansöka om tillstånd via religiösa myndigheterna” .
Jag har varit i Sri Lanka, ett trevlig och fredligt folk med stora problem på den tiden, p.g.a Tamilska tigrarna.
Lite efter jag åkt, bombades det hotell som jag bott på.