Av Pettersson
Den 25 januari 2001 skrev småländska Barometern så här – Oskarshamns socialdemokratiske riksdagsman Håkan Juholt gjorde på sju månader under 1999 kontokortsinköp på Diners på över 100 000 kronor utan att redovisa kvittounderlag.
− Pettersson lyssnar på Ljugholt och hör:
− Jag har inte lurat någon…
− Någon vill skada mig…
− Jag kände inte till reglerna…
Det känns som vi hört det förr…

Är då riksdagens ekonomiavdelning så veka att dom då inte låter han själv få stå för det som han inte kan redovisa för??? Så funkar det ju då på alla andra arbetsplatser. Detta med att samla poäng är ju då en annan historia. Poång kan man ju då få på Amex, Sas, Diners osv. Poängen är DINA även om kortet står på nåt företag. Ta t.ex SAS , din arbetsgivare betalar dina resor, du får poängen som du då sen tar ut i en semesterresa till Nice, gratis! Men att köpa ut Rikskuponger för att ära lunch på kostar skatt men inte resa till Nice!
Diners är ett kreditkort utan övre kreditgräns där det ingår en del förmåner. Man kan samla poäng som man kan du ut på exempelvis SAS. Så använder man det i tjänsten så har man snart dragit ihop till en liten privat flygresa.
Tyvärr är Diners, American Express och några andra kort väldigt dyra för handlarna som får betala 2-3 % i avgift på köpbeloppet.
”diners” låter som nåt man ska använda till att äta lunch med… Men låt säga det var 140 arbetsdagar under dom 7 månaderna så åt han för 714:- om dagen. Om det nu var till mat det kortet skulle vara…..
Färgen har ingen betydelse, de skor sig alla på oss skattebetalare och vi gör inte ett skit, bara gnäller. Annie Lööf, tredubblar sin lön idag.
För mig är det obegripligt att en slik hal person med noll känsla för rätt och fel, är minister överhuvudtaget.
Frågan måste ställas vad gör karln med alla pengar, sina och andras?