Av Pettersson
Tidningen Södermanlands Nyheter skriver om att polisen misstänker att en kringresande liga som begår åldringsbrott är aktiv i Nyköping just nu. Under de senaste dagarna har minst två äldre personer råkat illa ut.
På torsdagsförmiddagen drabbades en 82-årig kvinna som var ute på promenad. En yngre kvinna lyckades lura av 82-åringen ett värdefullt halsband. En dag tidigare drabbades en 90-årig man av en fräck stöld i sin bostad. Två guldklockor och en del smycken blev bytet för tjuven, som beskrivs som en kvinna i 40-50-årsåldern.
– Vi ser allvarligt på den här typen av brott. Det räknas som extra grovt att ge sig på gamla människor, säger Peter Sehlin och uppmanar samtidigt äldre att inte släppa in okända personer i sina bostäder.
─ Pettersson undrar om SN inte ser lika allvarligt på dessa brott eftersom de inte anger något signalement. Vad ska vi tro när inte SN vill hjälpa polisen, allmänheten och de gamlingar som råkar illa ut med ett signalement som friar majoriteten av befolkningen i vårt land?

Går media och polis ut med signalement för dessa typer av brott, så kommer Maria Leissner att kräva en helvetes massa obegripliga förklaringar och ursäkter. Den ormögde häxan offrar utan att tveka, våra åldringars trygghet till förmån för ett visst resande folk….
Som en varning och samtidigt en service till de äldre, borde man gå ut med signalement. Hur ska de gamla kunna veta vilka som kommer och ringer på deras dörrar och vilka de vågar släppa in?
Ett bättre signalement än de SN ger finns med säkerhet.