Av Pettersson
Gevalia stoppade på måndagen en av sina reklamfilmer, efter att den kritiserats för att vara både kränkande och rasistisk.
Reklambyrån Lowe Brindfors ligger bakom reklamfilmen med den fiktiva karaktären Jah Roast, som togs fram för att lansera Gevalias nya mörkrostade kaffesorter. Men filmen fick snabbt kritik och anklagades bland annat för att vara rasistisk och stereotyp. På måndagen drog Gevalia in reklamfilmen från samtliga tv-kanaler.
– Vi är känsliga för hur folk uppfattar vår kommunikation och har fått en del negativa reaktioner från konsumenter, som uppfattat reklamen som stötande och kränkande. Det gör att vi nu väljer att stoppa reklamfilmen, säger Andreas Carne, presschef på Kraft Foods.
Vad var det som gjorde att ni stoppade just den här reklamfilmen?
– Vi vill så klart beröra och engagera med vår kommunikation. Däremot vill vi inte göra något som väcker anstöt och skapar negativa känslor. De klagomål vi fått visar att vår reklam står i konflikt med de grundläggande värderingar vi står för, säger Anders Carne.
− Pettersson säger att en neger är en neger även om han gör kaffereklam och det kan inget ändra på…jävla fjantar. Gör något åt situationen för dem som plockar kaffebönorna i stället.
Det var bara bra att dom stoppa den där fula negern. Man kan ju få aversion mot kaffe för mindre än detta.