4,6 miljarder

Av Pettersson

4,6 miljarder är inte småpengar mina vänner, det är en skapligt slant och det är den summan som våra fyra storbanker satte av i bonusar förra året.

Det är en ofattbar summa som bankdirektörerna inte på något sett har gjort sig förtjänta av. Det är den sämsta formen av kapitalism, de tar risker med andras pengar utan att riskera något själva. När det går bra håvar de in förmögenheter, när det går dåligt förlorar andra pengar och går det riktigt dåligt får vi andra, dvs. staten rädda dem.   

Bankernas huvuduppgift var en gång i tiden att hjälpa entreprenörer, företag och privatpersoner och främja den långsiktiga utvecklingen i landet och på det sätet tjäna måttligt med pengar. Nu tjänar bankernas ledningar enorma pengar i både goda och dåliga tider och när  100 000 tals förlorar sina jobb och får gå från hus och hem står bankdirektörerna bredvid och pissar på dem.

Samhället är ruttet när sådant kan pågå år efter år och systemen premierar ansvarslöshet och kortsiktiga vinster i stället för samhällets bästa långsiktigt, det värsta är att det inte bara är bankerna som är ansvarslösa, fler och fler gör likadant.

─ Girigheten och egoismen sprider sig i vårt samhälle.

Kommentera