Skammordet i Katrineholm

Av Olli Rein

Dags att vakna nu Reinfeldt & co!

Efter varje gång detta händer har man en manifestation med några talare, här t.o.m. en riksdagsledamot från Miljöpartiet, som tillhör dem som inte kan avsäga sig sitt ansvar för dessa händelser, men därefter har hittills inget skett.

Efter den här manifestationen och några vackra ord, så kommer det förmodligen att hända lika lite som vid alla föregående fall. De här brotten måste bestraffas hårdare än vanliga mord då det bygger på hat och hämnd, och på att det är familjens överhuvud mannen och hans heder som är kränkt, och inget annat.

Att man kan gå från sitt klansamhälle direkt in i ett högmodernt och demokratiskt samhälle ställer stora krav på anpassning av dem som kommer hit. Har man egentligen gjort något alls sedan morden på Pela och Fadime eller efter att epidemin av unga invandrarflickor som föll ut från balkongen var som värst.

Inte så vitt jag vet, men Gunvor G. Ericsson kanske kan ta med sig ärendet till riksdagen och ordna så att straffen alltid blir det strängaste vår lagstiftning tillåter, vilket är livstids fängelse. Det finns nämligen inte några förmildrande omständigheter inom den här typen av brott.

Naturligtvis måste invandrarna tvingas att gå till föreläsningar och studiecirklar i den lagstiftning Sverige har, och inga PUT ska kunna utdelas till dem som inte visat att de förstår dessa lagar och hela den svenska lagboken. PUT ska givetvis även fråntas den som gör sig skyldig till brottet. Det är dags för våra förtroendevalda att vakna upp ur deras drömsömn.

—– Tillagt av Pettersson

Mördaren som är inte dömd men har erkänt är Subhi Aref Othman, född 1948-07-15. Subhi Othman är medborgare i Irak.

Han överföll och dödade med kniv sin 21-åriga adoptivdotter när hon var på väg från sin sons dagis.

Nyköpings tingsrätt: B3418-10

3 thoughts on “Skammordet i Katrineholm

  1. Stefan K man kan ju skriva till FI och fråga.
    Det har jag gjort men man får endast konstiga svar. Det är SKAM!!

  2. Måste tillägga att den märkligaste tystnaden står ändå Gudrun Schyman, hennes parti och övriga feminister för. De hävdar i alla sammanhang att kvinnor i Sverige är undertryckta, nedvärderade och vissa kallar alla män för djur. De borde rasa av ilska och darra av vrede, men det är tyst, så himla tyst. Varför tjejer?

  3. Att det numera finns kulturer i Sverige som mördar sina egna familjemedlemmar, främst flickor, för att de vill leva ett eget och fritt liv är inget nytt. Vi har sett det förr och alldeles för ofta.
    Det nya är tystnaden från medias sida. När Fadime och Pela mördades var det spaltmetrar i våra tidningar, tv visade upp det ena reportaget efter det andra och manifestationer hölls överallt. Varför inte nu?
    Har vi alla blivit blassé och slutat bry oss eller beror tystnaden på att ”främlingsfientliga vindar” blåser genom Sverige och att man inte vill ge denna luft under vingarna?
    Vilket av alternativen som ter sig mest märkligt får ni själva avgöra.
    GLÖM INTE!
    http://www.pelafadime.se/
    Den ena mördades för att hon ville leva som sina svenska väninnor med att dansa, shoppa och ha kul.
    Den andra mördades för att hon blev kär i en svensk kille.

Kommentera