INVANDRING/BROTTSLIGHET. Man blir rejält förbannat att höra om detta och det är bara en sorts fusk men fusk med ersättningar till handikappade är speciellt, de pengarna behövs ändå och ska inte gå till Ali Babas och hans rövares sentida ättlingar.
Enligt Karl-Arne Ockell, utredningschef vid länskriminalen i Halland så är minst en tredjedel av det som betalas ut i assistentersättning fusk enligt rapport i Ekot.
Fusket med assistentersättningar är extremt omfattande och mer än var tredje bidragskrona utgörs av fusk, enligt polisen. Det blir totalt över 10 miljarder per år, eller 4 000 kronor för varje skattebetalare i Sverige.
Personer som är friska spelar handikappade och anställer sina släktingar som ”personliga assistenter” för skattemedel. Efter flera uppmärksammade invandrarhärvor menar polisen nu att fusket är mycket mer omfattande än vad man tidigare trott. Ockell menar att de omfattande bedrägerierna hotar hela systemet.
Här är några länkar som jag lånat av Fria Tider och deras tidigare artiklar. Notera att vi inte har valt att skriva om invandrare, för att de är invandrare utan det är helt enkelt bara invandrare som begått och åkt fast för de stora bedrägerierna hittills.
Februari 2010: Invandrare lurade Sverige på 8 miljoner i bidrag
April 2010: Låtsassjuk muslim blåste Sverige på 5 miljoner
April 2010: Fängelse för bokföringsbrott i somalisk förening
April 2010: Hemlig flytt till hemlandet var bidragsbrott
Juli 2010: Kaninmannen, bordtennismannen
Juli 2010: Skickade 27 miljoner till Somalia – utan bokföring
Augusti 2010: Ännu en familj blåste F-kassan på miljoner
November 2010: Tre anhållna för grovt bidragsbrott
[…] bli kallad rasist? Det är dessutom en katastrof att det får hålla på år efter år – läs Fusket hotar hela systemet från 2010 – eller en nyare variant från 2014 där 34 av 35 dömdes i en […]
Det finns många i dessa fuskhärvor som har brustit i sina yrkesroller och borde få ta konsekvenserna av detta.
Läkare, tjänstemän, politiker och inte minst de importerade bidragsfuskarna. I det sistnämnda exemplet kanske det inte handlar om yrkesroller, utan oviljan att arbeta.
Samtidigt visar de ett inslag på nyheterna om en stackars svensk handikappad som inte kan klä sig själv. Han skall minsann få klara sig själv, endast elva istället för hundra timmar i veckan.
Riv hela systemet, byt ut de ansvariga, låt alla söka om som är tvivelaktiga.
Man har trott att man lever i en civilisation. Med ett skyddsnät som hjälper vid behov. En trygghet för alla svenska medborgare, man vet aldrig när man själv drabbas av sjukdom och olycka. Något att vara stolt över.
Man blir arg,ledsen och illamående när man läser om det GROVA fusket som framförallt de som inte varit med och byggt upp vårt samhälle håller på med.
De raserar och då mer än på en front. De skapar misstänksamhet mot alla invandrare. Misstro även mot myndigheter som år efter år öser ut pengar till dessa bedrägerier. Vem kan man lita på?