Vad blir det nu?

Från Tommy Pettersson

Det är 3 veckor sedan valet och en vecka sedan den nya regeringen tillträdde.

Nu tröttnar nog snart massmedia på den rituella halalslakt de håller på med av Sverigedemokraterna.

Får se vad det blir istället, att våra media skulle börja rapportera allsidigt och korrekt som deras egna etniska regler föreskriver är väl för mycket att hoppas på.

Annars skulle jag gärna se att några seriösa journalister berättade varför det är mer rasistiskt att som Sverigedemokraterna vill försöka minska invandringen och istället hjälpa folk på hemmaplan än det vi håller på med nu. Att ta hit fler människor än vi klarar av, passivisera dem, ta ifrån dem all självkänsla och placera dem i getton utan framtid för sig och sina barn.

Tyvärr kommer vi väl aldrig att få se media lägga kraft på vardagsarbetet och den verkliga politiken eller ta upp när de övriga partierna blir tvungna att prata med dem som representerar 340 000 av väljarna.

Kommentera