Opinionsmätningar visar att Sverigedemokraterna kan komma in i riksdagen till valet. Många gillar inte tanken med detta parti som vågmästare.
Bättre vore om Socialdemokraterna bli ett stötparti till Alliansen, bortom alla hårda ord är ju politiken i sort densamma.
─ Under Socialdemokraternas rådslag (hösten 2008) för en framtida politik lades bl.a. följande förslag fram.
− Vi socialdemokrater har lämnat människor i passivitet, många har inte fått till aktiva insatser utan fastnat i bidragsberoende.
− Alla som kan ska arbeta, socialförsäkringarna ska stramas upp och inte vara en bekväm hängmatta.
− Vi ska arbeta 3 år längre i snitt.
− Betyg i skolan, nya ordningsregler.
− Jobbskatteavdraget och fastighetsskatten ska inte ändras mer än i detaljer.
S klagar på att en halv miljon lämnat ha kassan under alliansregeringen. En halv miljon stod utanför när sossarna hade makten utan att något gjordes. Så där står det 1 -1 och det borde inte vara omöjligt att komma överens trots att Alliansen är för en obligatorisk a-kassa och Socialdemokraterna och LO är emot trygghet för alla.
─ Skattesänkningar visade Socialdemokraterna att de är för när de sänkte skatterna 5 gånger mer för hög än lågavlönade, skattetabell 32 1996 – 2006. Det borde gå kunna komma överens om en rättvisare fördelning och satsningar på låg och medelinkomsttagare som Alliansen genomför.
─ Alliansen har sänkt vissa ersättningsnivåer i försäkringssystemen, det borde inte vara några problem för sossarna som förtidspensionerade massor med människor med 64 % i ersättning.
─ Så problemet för socialdemokraterna är inte Alliansens politik, den har de redan, frågan är vilket av allianspartierna de ska stödja.