Ännu en ”oskyldig” svart man mördad av polisen i USA

RASISM. I lördags sköts en ”oskyldig” svart man ihjäl av polisen i Los Angeles, USA. Den skjutningen liksom många andra ­skjutningar av afro­amerikaner, har gett upphov till protester i USA, skriver AP. Även SVT och Twittervänster brukar hänga på. Dock rapporteras sällan heller aldrig att många av poliserna som skjuter också är svart eller att fler vita än svarta män skjuts ihjäl. 

Carnell Snell, 18, stoppades i en trafikkontroll och flydde från polisen och sköts ihjäl efter en kort jakt när han vände sig mot polisen med en vapnet i hand.

 

Det blev naturligtvis oroligheter och den vänster­extrema Black lives matter-rörelsen (BLM) samlade till demonstration. BLM:s demonstrationer har vid flera tillfällen urartat i upplopp, plundring och våldsamheter och SVT rapporterar givetvis om det vita förtrycket av svarta.

Polisen valde då att lägga fram en övervakningsfilm som visar att Snell var beväpnad. Men BLM-demonstranterna bryr sig inte.

– Jag bryr mig inte om han hade en pistol, skriker en upprörd demonstrant. – Hans liv hade ändå ett värde.

”Opartiska” SVT inte visar den beväpnade sidan av saken eller att många poliser av de skjutande poliserna är svarta.

TIDIGARE 2016-09-29. Inga rasupplopp i USA när vita mördas av polisen

RASISM. Vi ser och hör regelbundet om att USA:s vita rasistiska polis mördar oskyldiga svarta, speciellt SVT är duktiga på att rapportera den ”sanningen” och de andra hatmedierna hänger på. 

För en dryg vecka sedan sköts Keith Lamont Scott, 43, till döds av polisen i Charlotte, USA och de blev rejält ett rejält liv i USA och här hemma där det vinklades friskt.

Däremot har det varit helt tyst om att samma dag som Keith dödades så dödades även fem vita män av polisen i USA. Det blev inga rasupplopp eller rapporter om den amerikanska polisens brutalitet i svenska hatmedier.

https://twitter.com/OnlineMagazin/status/781166025790353408

I Baltimore i USA var det upplopp, protester och krigsrubriker i svenska medier när Freddie Gray, en svart 25-åringen dog efter att han gripits av polis. 

Sex poliser åtalades, men åtalet lades ned, till hatmedias stora besvikelse, för det beror på rasismen i USA.

-Pettersson är lite undrande över de så kallade rasupploppen som påstås bero på att svarta diskrimineras och hur svenska medier rapporterar.

  • USA har en svart president.
  • Borgmästaren i Baltimore är svart.
  • Polischefen i Baltimore är svart.
  • Åklagaren Marilyn Mosby är svart

Detta bildspel kräver JavaScript.

De åtalade poliserna, och minns att åtalet lades ned, titta nedan och kom  inte och påstå att svarta som sköter sig inte kan göra karriär och få jobb i USA, det är som i Sverige. De som inte sköter sig kör med rasistkortet när de inte får som de vill och journalisterna hakar på med vita poliser som dödar svarta män i stället för att försöka berätta sanningen.

2015-05-02_0803

Glöm inte bort att de vita är en minoritet, fast det låter tvärtom på medias rapportering. 

befolkning-raser

3 thoughts on “Ännu en ”oskyldig” svart man mördad av polisen i USA

  1. Så fort det timat något uppseendeväckande som inkluderar en svart person, definieras vederbörande per automatik som ”oskyldigt offer för polisbrutalitet”. Ingenting kunde vara mer främmande, ty de verkliga bestarna i dessa sammanhang är just de svarta, vars upplopp och våldshandlingar eskalerat. Svår skadegörelse, plundring, våldtäkter och bilbränder – denna föga hedervärda meritlista omfattar allt som sorterar under allmänfarlig verksamhet. Man kan bara konstatera att dessa socialt handikappade individer icke kan anses kapabla att hantera ett liv i frihet, ty medvetenheten om det ansvar som alltid följer i frihetens spår, existerar inte hos dessa aggressiva undermänniskor. Här finns inga naturliga gränser och spärrar, och den samhällsfientliga rörelse som kallas Black Lives Matter, representerar endast en organiserad brottslighet som med alla medel måste bekämpas för att hålla den anarkistiska dystopin stången.
    Andreas.

  2. Svenska medier (sk publik service) TV, tidningar, och radio är helt propagandastyrda och censurerar allt som innehåller något negativt om icke-vita (särskilt svarta). Sanningen är att de icke-vita (särskilt svarta) är mycket starkt överrepresenterade i mordstatistiken (i bl a USA 5-6 gånger!), det innebär att det trots att de vita är ca 6 gånger flera så finns det ungefär lika många svarta mördare som vita!! Och de mördar till 93% svarta dvs sina ”egna”. Det har jag aldrig hört i censurmedia.

    Rasismen mot vita är alltså helt ok i svenska medier.

  3. Varför Rapporterar aldrig SVT om de tortyr-mord av vita vuxna, gamla och barn, där förövarna är organiserade svarta män? Dessa attacker och mord sker ungefär varannan dag i Sydafrika. SVT är rasistiska i sin rapportering!

Kommentera