ISLAM. En brittisk far och tre söner har kollektivt berövats sitt brittiska medborgarskap. Den 51-årige fadern förnekade påståenden att han hade kontakter med al-Qaida men han medgav att dottern hade flytt till Syrien med en make som var jihadist.
Fadern och tre av hans söner, är alla anklagade för att vara islamistiska extremister med band till al-Qaida, de har sänts i exil på grund av hot mot den nationella säkerheten.
De är troligen den första brittiska familjen som kollektivt fråntas sitt medborgarskap. Familjen säger att de är oskyldiga.
Regeringen kommenterar inte enskilda fall men säger att sedan maj 2010 har 27 personer fått sitt medborgarskap återkallat och den överväldigande majoriteten på grund av terroristbrott.
-Pettersson vill påminna om att moderaterna till valet 2010 hade som vallöfte att medborgarskap ska kunna återkallas för kriminella, det och många andra bra förslag försvann när samarbetet med miljöpartiet inleddes…
I dag har man fortbildat tyska TV-moderaterna innan de nu tvingats ta upp ämnet anti-islamiserings demonstrationerna runt om över hela landet.
Moderatorerna tvingas nu dra ner mungiperna och lägga huvudet på axeln.
Först efter detta tråkiga minspel får de propagera om hur synd det är,och
hur enormt viktig hjälp är till dessa lyckosökare och kriminella.Alla skall enl. TV (liksom i Absurdistan),ha rätt att bo i landet på folkets bekostnad.
Vinklingarna har tydligen EU-föreskrifter…..
http://www.pi-news.net/2014/12/duegida-gelungener-auftakt-fuer-nrw/
Har Sverige återkallat några medborgarskap?Sverige har ju mest i hela Europa att återkalla.
Det skulle vara bra och vår räddning om sju klövern fråntogs Svenskt medborgareskapet och sändes till deras rätta hemland. Vi skulle fått ett normalt land med välfärd och bra skolor sjukhus bra pension bra omsorg.
Och nu är de på väg till Sverige.
@Lena
Nu tillhör ju vi de 13 % neofascisterna i Absurdistan.De andra 87 % är ju alla självmordskandidater som ser fram emot slutet !
Min enda förhoppning är det motstånd som nu växer fram över stora delar av Tyskland. Måndagsdemonstrationerna samlar allt fler deltagare.
Se gärna kvällens aktuella klipp från Dresden:
http://www.pi-news.net/2014/12/livestream-10-000-bei-pegida-in-dresden/
Ska tillägga att inte ett ord nämndes över dessa massprotester,vid kvällens nyhetssändningar i ARD /ZDF…
Fick gå in på Russia Today för att få se sanningen.(därifrån klippet)
F.ö. var inte Dresden den enda stad som arrangerade såda möten i kväll… I Hessen och i Düsseldorf, Berlin skedde liknande….
Lars Å Månsson : Tänk att få vara glad och känna lycka, alla tyskar som agerade och demonstrerade , jag älskar er !!
http://www.bootcompany.se/bilder/sula2.jpg
Samma sak händer i Sverige men här har vi Mona som vill att vi ska sätta av mer skattepengar att ”hjälpa” återvändarna från jihad och deras familjer.
Rätt men utan UKIP som flåsar Cameron i nacken och vårens val hade det nog varit lika mesigt som här.
När jag invandradrade till Uk så såg jag för första gången i mitt liv att Europa går under .
En dekadens och en galen ”kärlek” för de ofattbara.
Dessutom så tror jag noll allt vad ”överheten” säger, de har låtit det gå åt hel**ete för länge sedan, UK är glad att vara där ifrån.
@Lena
Betr.att se sig om i världen.
Jag har sedan början av 70-talet,i många länder insett att merparten kommer att gå under ! Fortfarande ligger en form av ”Hollywood”, över vårt sjunkande skepp.Folk vill helt enkelt inte inse hur illa det artar sig.
Europa och USA är troligen de områden,som så småningom kommer att bli en ny U-värld.
I Kina,Brasilien och Indien kommer den framtida välfärden att blomstra…jämfört med dagens situation.
Lars Å Månsson : Kanske att du får rätt det må så vara, de länderna intresserar mig noll, jag vill ha ett fungerande Europa och Norden ! Det minsta som man begära efter vad våra förfäder har kämpat !