UTRIKES. Ett iranskt örlogsfartyg har hamnat i sjönöd utanför Sri Lanka, meddelar den lankesiska regeringen. Fregatten Iris Dena, med en besättning på 180 personer, gjorde nödanrop tidigt på morgonen från ett område strax utanför Sri Lankas territorialvatten.

Sri Lankas flotta och flygvapen sändes ut i en räddningsinsats och räddade omkring 30 personer, berättar landets utrikesminister Vijatha Herath.
Enligt Reuters så har fartyget sänkts av en ubåt. Drygt 100 personer saknas. Skadade besättningsmedlemmar förs till ett sjukhus i staden Galle i Sri Lanka.
En oppositionspolitiker ställde en fråga till regeringen i parlamentet, om fartyget hade bombats som del av kriget som rasar i Iran. Regeringen gav inget rakt svar på den frågan.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168