INVANDRING. I lördags gästades TV4 Nyhetsmorgon av kurden Özz Nujen som gjorde reklam för sin turné. Nujen passade samtidigt på att tala politik och skällde ut svenska folket för att de inte uppskattar invandrare tillräckligt mycket.

Enligt Nujen är hans existens som kurd och ”rasifierad” i Sverige just nu ”villkorad” och man måste tycka exakt samma som vissa politiker och partier för att kunna anses vara svensk. Att vissa inte känner sig välkomna i Sverige tycker han är ”skamligt”.
Özz påstår att utan invandring stannar Sverige. Att inte vara välkommen säger sig Nujen själv känna av och påstår att det finns politiker som tycker att ”såna som han” inte borde få vara här, och vissa av dem försöker locka med pengar för att få invandrare att återvända.
Nu tycker herr Nujen att ”det räcker” och att regeringar oavsett sida i stället ska tacka alla invandrare för utom dom skulle Sverige kollapsa – det räcker med att invandrarna slutade jobba i tre dagar så skulle Sverige gå i konkurs, menar den så kallade komikern.
-Pettersson är övertygad om att vi klarar oss utan sådana som Özz Nujen som trots att han är mångmiljonär anlitar illegal arbetskraft för svartarbeten. Att Özz Nujen skulle tacka svenskarna för att han och hans familj fick komma hit är nog inte aktuellt…
Janne Josefsson försöker intervjua Özz Nujen om svartjobben på hans fastigheter på Gotland. Myglet och svartjobben fortsätter hos Özz Nujen på Gotland.

















































***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ö.N. >> Persona non grata. Ett motbjudande äckel. Icke svensk. Felaktig vandel. UUUUUT!!
Jag håller med Özz med ett undantag. Vi ska vara väldigt tacksamma över vad invandrare gjort för Sverige. Dock måste vi undanta muslimer och alla galningar från Mellanöstern och Afrika. Dom har bara kostat pengar, död och lidande. Det är ganska lätt att räkna på ena handens tumme vilken nytta vi haft av dem.
Denne ”Özz” borde vara oerhört TACKSAM mot Sverige som tagit emot honom och gett honom så mycket !
Galne Gunnar: ”Denne ”Özz” borde vara oerhört TACKSAM mot Sverige”
– tvärtom, Özz Nujen är missnöjd igen,
…som tidigare vid föreställning på en skola, då han var missnöjd över att vissa elever inte satt tillräckligt nära honom, och sedan avbröt föreställningen för att fråga en tonårsflicka som glömt att ta sin allergi-medicin: ”Är du allergisk mot håriga män från Kurdistan?”
”Hon som inte ville synas eller bli uppmärksammad blir påhoppad”, berättar mamman.
https://samnytt.se/ozz-nujen-fragade-tonarsflicka-om-hariga-man-fran-kurdistan-teater-ber-om-ursakt
Att inte denna Avskyvärda Özz Nujen har tagit till sig ”att sådana som han” och flyttat tillbaka där han ursprungligen kommer ifrån. Han som har Hållit en Massmördare bakom ryggen. Och ljuger om, att han inte har något med Gotland arbetet att göra, men på Radion i en intervju så satt han och Skröt, vad han och systern arbetat Hårt med Byggprojektet på Gotland. Her Nujen är Otäck och Farlig människa och bör hållas under Säpos lykta.
Han skapar själv den negativa stämning som han anklagar oss svenskar för genom sitt provocerande sätt. Han får skylla sig själv att han är illa sedd. Ett märkligt beteende hos en som borde vara lite mer ödmjuk då hans skämt är mer illasinnade än roliga!
Jo vi har nog lite att tacka invandrare för, men Özz har mycket att tacka oss för.
Men varför kalla honom för bergsturk, han är inte turk. Bergsturk är ett påhittat namn av den turkiska staten.
Även om jag personligen inte gillar Özz finns det ingen anledning att håna honom genom att kalla honom bergsturk. Många svensktalande i Finland var eller är bönder. Vore fel att kalla dem bondfinnar.
Du har fel Özz. Vi har absolut ingenting att tacka dig och dina gelikar för. Landet behöver inte tillskott av medeltida ”kunskaper” och pekpinnar från underutvecklade kulturer.
Era frånstötande tryne dyker upp överallt och grisar ner vår visuella upplevelse av omvärlden.
Själv är du indirekt terrorfinansiär av massakern på Drottninggatan. Det är inte heller något vi tackar för. En dag ska landet städas upp, och den dagen trivs du bäst i någon jävla jordhåla i Kurdistan.
Bryr mig inte om den där Özz. Tråkig komiker.
https://ubm.se/nyheter/nyhetsarkiv/2025-11-26-valfardsmiljoner-till-personer-som-inte-har-ratt-att-vistas-i-sverige
Det där kunde de slängt upp istället tycker jag.
Ok !!
Tack för allt knark ni drar hit …
Tack för alla skjutningar…
Tack för att ni suger ur bidragssystemet….
Tack för att ni våldtar gamla människor…
Tack för att ni invandrare krigar med varandra i vårt land….
Tack för att ni ställer krav på oss svenskar och inte tvärtom som det borde vara….
Tack för att ni begår terroristbrott här …
Tack för att ni förstört Sverige med muslimska värderingar….
Är det nått jag glömt att tacka för Özz ??
Jo … passar det inte åk hem till det land ni kom ifrån där hittar ni er religon och muslimska unkna värderingar….
Visst finns det invandrare som ska ha tack för att dom vatit nyttiga kuggar i samhället
ÖZZ NYJEN tillhör deffinitivt inte dem, såvida han inte känner sig stolt över hans medhjälp till finansieringen av idioten som lemlästade människorna på Drottninggatan.
Varför Ö.N kvar i landet? Jo därföär att han saknar skam i kroppen
Varför flyttar han inte hem till bergen i Turkiet ??
VAD ÄR DET VI SKALL TACKA FÖR?
– OTRYGGHET
– HEDERSVÅLD
– KRIMINALITET
– KORRUPTION
– BIDRAGSFUSK
– …….
JAG BARA UNDRAR
Det var dock ett tag sedan jag såg en debatt på TV gällande att bli svensk medborgare. Den här typen fick frågan, och han svarar,
– Jag kom inte till Sverige för att bli svensk, utan för att bli kurd!
Özze kan gott tacka för sig och åka hem till Kurdien. Vi har redan för många komiker i Sverige, 348 i riksdagen t.ex. (Elsa W undantagen)
Bara jag ser honom och hör honom blir jag förbannad till max . Det är en frustation utan dess like som gör att man hamnar i en depression. Tyvärr kan man inte utvisa honom.. Vad jag skulle vilja göra med denna man behåller jag för mig själv. Det är inte tryckbart.
Vill han Sveriges och sin egen plånboksväl. Tar han åervandringsbidraget och lämnar sverige 20260101. Tror enbart tokern måns möĺler saknar honom men han kan väl cykla efter
När den här invandrade kurden visar sig eller det värsta öppnar sin mun så kommer mina mest dåliga och sämsta sidor upp inom mig. Det händer så mycket i mitt huvud och kropp att det går inte att nämna eller skriva om men obehaget fortsätter i dagar efteråt.
Pajasen har satt på sig offerkoftan ! Dom invandrare som kommit hit och bidrar med sina arbeten så att samhället fungerar varje dag har väl inte någon Svensk något emot.Tvärtom.Men,det är sådana som du Özz som man blir så trött på.Gnäll och ska ha och ha hela tiden utan att lyfta ett finger för att förtjäna det.Du borde ta ihop dig lite och förstå det.F.ö.skulle jag aldrig sätta min fot på någon av dina föreställningar och göda dig på min surt förvärvarade pension efter över 40års tufft jobb.Tänk till innan du öppnar näbben nästa gång du har klagomål på oss ”otacksamma” Svenskar..
Idag har alla chansen att demonstrera mot politikers stöld av skattemedel.
Malmölistans ordförande Nils Littorin håller tal om Malmö politikernas gratis julbord.
Med en lön på 100 000/mån. skulle man kanske kräva att de slaskar i sig för egna pengar.
Plats: Utanför Resturang Rådhuskällaren på Stortorget i Malmö. Endast 5-7 min. gång
från Centralstationen.
Tid 18.30
Vi ses!
Den där vidrige hatiske äcklige typen tycker att vi ska vara tacksamma för alla gängmord explosioner bidragsfusk m m. Sen kallar han sig för komiker. Hur kan nån som alla hästar hemma i hagen tycka att han är rolig ?
Till viss del är de som är självförsörjande och bidrar till Sveriges välbefinnande acceptabla, alla andra är att betrakta som ”Invasiva arter” och det finns dessutom rekommendationer på hur sådant skall behandlas från våra myndigheter.
Jag tycker att Özz Nujen ska köpa en enkel biljett till bergen i östra Turkiet.
Rolig är han definitivt inte.
Drottninggatan 2017…
Vilken vinst.
När kurderna försöker ta sig ton och gnälla över att de inte har något land ska man bara påpeka för dem att de fick inget eftersom de förlorade kriget när de ställde sig på osmanernas/ turkarnas sida samt hjälpte till att slakta armenierna.