UKRAINA. Den ryska tortyren i Ukrainas ockuperade områden är systematisk och utbredd, visar en ny FN-rapport.

FN har noterat flera fall där tortyren varit så brutal att den lett till döden, skriver Yle.
Tortyroffer har utsatts för elchocker.
Rapporten bekräftar också flera fall av våldtäkt där ryska soldater våldtagit kvinnor i åldern 19–83 år. De våldtagna kvinnorna har ofta också utsatts för hot eller annat fysiskt våld.
– Ofta tvingades familjemedlemmar vara i ett intilliggande rum. De tvingades alltså lyssna medan de här våldsamheterna skedde.
Ryssland fick möjlighet att kommentera rapporten då den presenterades under ett möte på måndagen, men ingen rysk representant deltog.
Ukrainarna har torterats i fängelser, fångläger och liknande förläggningar. Det är särskilt människor som Ryssland misstänker är informanter till den ukrainska militären som utsätts för tortyr.
Rapporten från FN-kommissionen.
-Pettersson säger att så går det till när Ryssland beskyddar och befriar människor.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
2023-09-27
Wagner är tillbaka
Håkan, var har den ryska statliga propagandakanalen trott att Wagner har varit? Enligt västliga medier har de aldrig försvunnit utan härjat i flera länder runt om i världen. Wagner har varit och är en del av den ryska terrorarmén.
Tyskland var målet för attacken.
https://nyheter.swebbtv.se/hersh-nord-stream-attacken-var-riktad-mot-tyskland/
Håkan, vad får dig att tro att Seymour Hersh har rätt nu när han hade fel på punkt efter punkt om sabotaget?
Du är totalt faktaresistent och förblindad av Putins propaganda.
Putin sliter sitt hår, han är i upplösningstillstånd. Inget har gått som han vill. Nu har Shoigu fått en månad på sig att försöka stoppa Ukrainas framfart. Totalt fiasko från första stund. En världsarmé som fick backa för molotovcoctails och pansarskott. Nu smäller det rejält runt örona på generaler och amiraler…😁
Och så får man läsa Dahlgrens kommentarer 😆 snacka om att både Dahlgren och trollen på swebbtv tycks ha panik. De har bara de allra grövsta lögnerna kvar nu!
Ukraina som nation begår harakiri.
https://nyheter.swebbtv.se/ryssland-vast-driver-ukraina-mot-sjalvforstorelse/
Trots att Håkan Dahlberg vet att sanningen straffas med 25 års fängelse i Ryssland så fortsätter han att sprida sina budskap från Ryssland. Sorglig figur det där.
Du backar lika bra som ryska armén Håkan. Från låg trovärdighet är du nu nere på noll. Du lyckas bara odla mer och mer hat mot ryssarna!
Det går utför på alla områden i Ukraina.
https://nyheter.swebbtv.se/demografisk-katastrof-i-ukraina-befolkningen-decimeras/
Håkan, Du behöver bara läsa dina egna kommentarer för att inse hur farligt Ryssland är.
2023-09-27
Ukraina förlorade mer än 30 pansarfordon på en vägsträcka kortare än 5 km.
Håkan, detta enligt den ryska propagandakanalen i Belarus. Hur många pansarfordon har Ryssland förlorat under sin taktiska reträtt.
När man hotar folk med 25 års fängelse så berättar de sådana vilda fantasier som Dahlberg länkar till…😂😂😂
Den som vill hålla sig till sanningen behöver inte hota med fängelse.
Ukraina har sedan 2023-06-04 förlorat 80000 soldater.
Håkan, säger Putins propagandakanal något om de 80.000 torterats av ryssarna?
Det tror jag inte skulle hinna med, men sådant är det väl bara Ukraina som sysslar med.
OT
Trump är en bedragare…
https://apnews.com/article/donald-trump-letitia-james-fraud-lawsuit-1569245a9284427117b8d3ba5da74249
Jag ser att det finns fler idioter på bloggen
Betalda av fascisterna i Ryssland
Att sälja sin själ är något de kommer att få betala för förr eller senare
Fascism, islamism eller imperialism kommer aldrig att ge vanligt folk en bra och fri framtid
Sala
Att lyfta fram en alternativ sanning har ingenting med fascism, islamism eller imperialism att göra.
Däremot så är vi ett antal personer som är emot
“World enslavers forum” (WEF).
Eller den rådande Dominans kulturen (parasit kultur) som vi lever under.
Gamling, det finns ingen alternativ sanning. Det är ditt problem…
Russki mir.
Vad ryssen beträffar är detta inget nytt, det är en del av ryssens traditionella modus operandi, Ruskij Mir.
Minns bara hur ryssen mördade och torterade försvarslösa civila, kvinnor och barn i finska gränsbyar, sedan fick ryssvinen medaljer och befodran för sina avskyvärda brott, riktiga Rysslands hjältar och deras avkomma beter sig precis på samma vis ryssen betett sig i alla tider
Och dessa quislingar som springer ryssens ärenden och sprider deras propaganda. Så förtjusta som de är i ryssen, varför åker de inte ned till fronten, ryssen är ju i desperat behov av ny kanonmat ?
Exakt! Min polare hade släkt på Bornholm som kunde berätta om hur ryss-s*vinen våldtog kvinnor och barn under ockupationen 1945-46. Det mest motbjudande folkslag som finns…….!
ICC:s ordförande, vice ordförande och en av dess domare efterlysta
av Ryska federationen för brottslig verksamhet.
https://tass.com/society/1680079
😂😂😂
De pinsamma idioterna låser ju in folk i 25 år om de kallar krig för krig.
Håkan, har ICC också kidnappat barn, mördat, våldtagit,terrorbombat civila m.m.?
Putin är efterlyst i 123 länder misstänkt för krigsförbrytelser i Ukraina.
FN kastar sten i glashus.
I deras egna organisation råder fullständigt mörker.
Men att anklaga andra länder för brott är inga problem.
Även att både närvaro och bevis saknas.
https://www.omvarlden.se/nyheter/lackta-fn-dokument-visar-grov-forsummelse-i-utredningar-av-sexuella-overgrepp
Vladimir Putin och hans män kommer en dag få smaka på samma behandling förhoppningsvis.
Detta ryska skitfolk till kräk har tydligen inga begränsningar.
Är dessa övergrepp en hämnd för att kriget definitivt håller på att förloras?
Dags att bomba Moskva och Kreml riktigt ordentligt, spräng sönder allt Putin äger.
Skicka långdistansrobotar till Ukraina omedelbart så dom får hämnas fegisarna Ryssland en gång för alla.
Börjar hålla med. Detta folk har inte kunnat umgås med sina grannar i många hundra år vid det här laget. Något behöver göras åt dom.