9 thoughts on “Dagens kommentar

  1. Det visar att PS är något annat än “bara” nyheter, sport och underhållning. Lägg till PS stora säkerhetsmaskineri och det blir enkelt att förstå PS skadar medborgarna och måste därför skydda sig. Det följer principen, ju mer du skadar desto räddare blir du.

    Vi måste betala för något som är skyddat med beväpnade vakter, vi kan heller inte påverka dess innehåll. Personalen är skyddad och en del har tom hemlig adress.

    Tänk om valfri medborgare startar företag som tillverkar något som en del tycker är falskt, missledande och direkt skadligt men ändå måste betala för det. Företaget skyddar sig också med beväpnade vakter. Det är dessutom mycket svårt att kommunicera med företaget.
    Företaget har också en stark politisk slagsida…
    Vad skulle pissvänstern tycka om det?

  2. Ja vänstersörjan i SVT bör bytasv ut mot normalt tänkande induivider , som det är nu så
    står alla till vänster om Nooshi Dadgostar, i en kanal som säger sig vara opolitisk?

    Fast dom menar nog opålitlig, och det stämmer,. Inför Radio/TV licensen igen , det är
    fan inte okej att tvingas betala för åsikter man inte delar! Ut med Kommunisterna!

    16
  3. Håller helt med. Det borde prövas i Europadomstolen om det kan vara lagligt att tvångsfinansiera Public Service.

    47
  4. Denna åtgärd, att ta bort tvånget med tv-licensen
    borde vara högt upp på agendan!
    Kommunist o trollerifabriken måste kontrolleras fastare!

    48

Kommentera