FÖRSVARSBUDGET. Den tyska regeringen har öronmärkt motsvarande närmare 110 miljarder kronor för inköp av 35 stridsplan av modellen F-35, enligt Bloomberg.

Leveranserna kommer att ske mellan 2026 och 2029.
Pengarna kommer från den fond som förbundskansler Olaf Scholz skapade efter den ryska invasionen av Ukraina. Den göra så att Tyskland kan öka sina försvarsutgifter till mer än 2 procent av BNP om året.
-Pettersson säger att Vladimir Putin har lyckats dra igång en upprustning som vi inte sett sedan kalla kriget.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Västtyskland köpte flygande likkistor från Lockheed en gång tidigare (f 104), och nu upprepas dumheten.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiOsom3-eH7AhXiQfEDHRiYAzMQwqsBegQICRAB&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DDeNTAPPmwnk&usg=AOvVaw1NHwjqHHwMZsDiMSWfUiEN
Ja Tyskland är ju ockuperat av USA det gör att man är skyldig att köpa krigsmatrialet från just USA och det beror ju på den lågkonjunktur dom jänkarna fått den senaste tiden man balanserar budgeten på detta sätt ?!
Det är konstigt att man köper flygplan från andra sidan havet! när hela Europa tillverkar flygplan England Frankrike Sverige! Lo
Tyska politiker är dårar.
Att lägga dessa pengar på ett stridsflygplan med tveksam prestanda när man har ett bättre och billigare alternativ i sitt eget flygvapen redan nämligen Eurofightern.
Det här visar nog mest på hur hårt det tyska etablissemanget sitter i USA:s knä.
Tyskland är ockuperat av USA, som har ockupationstrupper i landet sedan 1945.
Allt är tydligen dyrare i Tyskland vad krigsmateriel beträffar. Finland fick 64 stycken F-35-plan för ungefär samma pris.